آموزش (22) MCSA , MCSE

انواع چاپگرها در ویندوز XP Professional
چاپگر محلی (Local Printer): منظور چاپگری است که به یک پورت فیزیکی روی سرور چاپ ما (که می*تواند یک رایانه یا یک دستگاه مجزا باشد) وصل شده است. در این حالت، طبق توضیح قبلی، یک چاپگر منطقی روی سرور مذکور نصب می*شود و ابزارهایی برای مدیریت و به اشتراک*گذاری چاپگر محلی در اختیار ما قرار می*دهد.*

چاپگر شبکه*ای (Network Interface Printer): منظور چاپگری است که مستقیما به شبکه وصل می*شود و برای کنترل و مدیریت آن می*توانید نرم*افزار و فایل*های مربوطه (همان چاپگر منطقی) را روی یک سرور چاپ نصب کنید.
پورت یا درگاه چاپگر (Printer Port) : درگاهی که یک رابط نرم*افزاری از طریق آن با چاپگر ارتباط برقرار می*کند. ویندوز XP از درگاه*های مختلف COM, Parallel, USB (1.1 and 2), IEEE1394 پشتیبانی می*کند. ضمنا چاپگرهای شبکه*ای مانند سری HP JetDirect و Intel Netport به خوبی با ویندوز XP کار می*کنند.

سرور چاپ (Print Server) : سرور چاپ به رایانه یا دستگاهی خاص اطلاق می*شود که مدیریت یک چاپگر در شبکه را به انجام می*رساند. دریافت و پردازش و ارسال اسناد به چاپگر از وظایف آن به شمار می*رود. دقت داشته باشید که هر رایانه*ای می*تواند این نقض را بازی کند.
درخواست چاپ (Print Job) : اسناد و فایل*هایی که در صف (Queue) ارسال به چاپگر و چاپ شدن هستند. در این صف (تا قبل از ارسال به چاپگر) می*توان این درخواست*ها را مدیریت و حذف کرد.

الزامات چاپ کردن با استفاده از شبکه
برای فراهم آوردن امکان چاپ از طریق شبکه ویندوزی، این شرایط باید فراهم باشد
- حداقل یک رایانه که بعنوان سرور چاپ مورد استفاده قرار بگیرد. به یاد داشته باشید زیاد بودن تعداد درخواست*های چاپ و سنگین بودن اسناد ارسال شده می*تواند هم منابع زیادی را از این رایانه و هم از پهنای باند شبکه اشغال کند. پس اگر چاپ در شبکه زیاد انجام می*شود، شاید بهتر باشد برای این نقش از یک رایانه جدا استفاده کنید. این رایانه می*تواند دارای سیستم*عامل*های مختلف ویندوز مانند سرور 2003 و یا XP Pro باشد. دو نکته را به یاد داشته باشید. اول اینکه میزان RAM و فضای دیسک مناسبی (به منظور ذخیره*سازی اسناد و ارسال آنها به چاپگر) برای دستگاه در نظر بگیرید و دیگر اینکه اگر از درس*های قبلی به خاطر داشته باشید، ویندوز XP حداکثر 10 ارتباط همزمان را می*پذیرد.

نصب و اشتراک*گذاری یک چاپگر در شبکه :
چاپگر را به سرور (رایانه خود یا هر دستگاه دیگری) متصل کرده و درایور آن را نصب کنید. (می*توانید از برنامه های ارائه شده یا از Printers and Faxes در ویندوز و انتخاب گزینه Local Printer و طی مراحل لازمه بعدی استفاده کنید.
در همان مراحل (و یا بعدا با گرفتن Properties) می*توانید چاپگر را به اشتراک گذاشته و یک نام برای آن در شبکه انتخاب کنید. در نهایت هم بهتر است یک Printer Test Page بگیرید تا از صحت نصب و کارکرد دستگاه چاپگر مطمئن شوید.

چاپگرهای تحت شبکه :
امروزه در اکثر شرکت*ها از چاپگرهای شبکه*ای استفاده می شوند. مزیت بزرگ این چاپگرها آن است که نیازی به اتصال آنها به یک سرور چاپ نیست بلکه مستقیما به شبکه وصل شده و مورد بهره*برداری قرار می*گیرند.
مراحل نصب شبیه به حالت Local است اما این بار گزینه Create a New Port را انتخاب کرده و سپس Standard TCP/IP Port را برمی*گزینید و در نهایت IP Address چاپگر خود را وارد می*نمایید. برای آدرس*دهی به این چاپگرها هم می*توانید از DHCP و هم به صورت دستی روی خود آنها اقدام کنید.

Click this bar to view the original image of 800x559px.تنظیمات آدرس IP برای چاپگرهای تحت شبکه

از معروف*ترین این چاپگرها می*توان به سری n شرکت HP یا همان سری JetDirect اشاره کرد. برای مثال، دستگاه HP 5200dn، چاپگری است که به شبکه وصل می*شود (n=network) و ضمنا دو رو چاپ می*کند (d=dupex)


چاپگر 5200n (اتصال مستقیم به شبکه)


کارت JetDirect که به چاپگر وصل و امکان اتصال مستقیم آن به شبکه را فراهم می سازد.کلاینت*ها چگونه از چاپگرهای اشتراکی استفاده کنند ؟
این پروسه البته به سیستم عامل آنها هم بستگی دارد ولی در اکثر ویندوزها شبیه به هم است. شما با زدن \\Computername به سرور چاپ مربوطه متصل شده و روی دستگاه چاپگر آن دو بار کلیک می*کنید. ویندوز به صورت خودکار درایورهای مربوطه را روی سیستم شما کپی می*کند و از این به بعد به راحتی می*توانید با آن چاپ کنید. طبیعتا این حالت برای نصب چاپگرهای Local است که به یک سرور متصل شده*اند. روش دیگر هم آن است که روی سرور چاپ، IIS را نصب کنید و وب سایت پیش*فرض آن استارت باشد و سپس با زدن آدرس سرور در Browser به شکل http://print_server/printers چاپگرها را انتخاب کنید تا درایور مربوطه روی سیستم شما نصب گردد. این امکان Internet Printing نام دارد و می*تواند کارکردهای مختلفی خصوصا برای کارمندان راه دور که می*خواند اسناد خود را برای چاپ به چاپگرهای شرکت ارسال کنند داشته باشد. البته این مساله بعدا در ویندوز سرور 2003 با دقت و جزییات بیشتر بررسی خواهد شد.
برای نصب چاپگرهای تحت شبکه کافیست درایور آنها را روی سیستم نصب کنید و سپس مراحل بالا (انتخاب TCP/IP Port) و .. را طی نمایید.

نصب درایورهای دیگر :
فرض کنید کلاینت*های شما از سیستم*عامل*هایی غیر از XP استفاده می*کنند و نیاز است پس از اتصال به چاپگر، این درایورها برای آنها کپی و نصب شود. برای اضافه کردن درایورها از چاپگر Properties بگیرید و در برگه Sharing گزینه Sdditional Drivers را انتخاب و موارد مد نظر خود را تیک زده و نصب کنید. طبیعتا دیسک حاوی درایورهای مربوطه که همراه چاپگر ارائه شده در این لحظه باید وارد دستگاه شود.

ایجاد مخزن چاپگرها (Printer Pool) :
با استفاده از این امکان شما می*توانید چند چاپگر مانند هم (یا چاپگرهایی که دقیقا مانند هم نیستند اما درایور یکسانی را استفاده می*کنند) را در یک مخزن یا دسته یا همان Pool قرار دهید. پس از نصب چاپگرها از آنها Properties گرفته دستگاه دیگر را در برگه Ports مشخص کنید. در این حالت کاربران درخواست*های خود را به همین دستگاه می*فرستند و اسناد آنها در هر چاپگری که در دسترس باشد چاپ می*شوند. به یاد داشته باشید که پس از وصل شدن به سرور چاپ باید در برگه Ports تیک Enable Printer Pooling را در پایین برگه بزنید.

اولویت*بندی درخواست*های چاپ :
قطعا اسناد مدیران و روسا نسبت به اسناد من کارشناس عادی اولویت دارد. چه کنیم که اسناد برخی کاربران با اولویت بیشتری به صف چاپ وارد شوند. این کار اولویت*بندی چاپ یا Printing Priority نام دارد. برای این کار چه باید کرد
1- چاپگر را به سیستم متصل، نصب و به اشتراک بگذارید. سپس دقیقا یک چاپگر دیگر با اشاره به همان دستگاه روی سیستم نصب کنید.
2- برای هر کدام از این چاپگرها یک اولویت متفاوت تعیین کنید. (برگه Advanced و گزینه Priority که می*تواند بین 1 تا 99 باشد و هرچه بیشتر، اولویت بالاتر)
3- حال لینک مربوط به چاپگر با اولویت بالاتر را به مدیران بدهید و دیگری را به کارشناسان. برای اینکه کارشناسان تیزی مثل من از لینک دیگر استفاده نکنند، آنها را در برگه Security کلا Deny کنید که اصلا نتوانند از این چاپگر استفاده کنند.

/انجمن تخصصی شبکه

لینک مرتبط:

» آموزش (22) MCSA , MCSE
» آموزش (21) MCSA , MCSE
» آموزش (20) MCSA , MCSE
» آموزش (19) MCSA , MCSE
» آموزش (18) MCSA , MCSE
» آموزش (17) MCSA , MCSE

» آموزش (16) MCSA , MCSE
» آموزش (15) MCSA , MCSE
» آموزش (14) MCSA , MCSE

» آموزش (13) MCSA , MCSE
» آموزش (12) MCSA , MCSE
» آموزش (11) MCSA , MCSE
» آموزش (10) MCSA , MCSE
» آموزش (9) MCSA , MCSE
» آموزش (8) MCSA , MCSE
» آموزش (7) MCSA , MCSE
» آموزش (6) MCSA
» آموزش (5) MCSA
» آموزش (4) MCSA
» آموزش(3) MCSA
» آموزش(2) MCSA
» آموزش(1) MCSA

/ 1 نظر / 162 بازدید
zhara

سلام دوست عزیزم سایت خوبه ولی نظم نداره بر اساس تیتر طبقه بندی کن الان که من اومدم تو وبلگت معلوم نبودچی به چی بود