شبکه کردن دو کامپیوتر + راه اندازی workgroup (بطور مستقیم و بدون مودم)

بخش اول : مقدمه و تهیه کابل

خیلی از مواقع برای شما هم پیش اومده که لازم داشتید دو کامپیوتر رو به هم وصل کنید که دلایل مختلفی می تونه داشته باشه از جمله انجام بازی ها به صورت دو نفره و تحت شبکه ، اشتراک و جا به جایی فایل ها و اطلاعات گوناگون و دیگر مسائلی ازین قبیل.شاید حتی فقط بخواهید تجربه‌ی این کار را بدست بیاورید.یکی از آموزش های پایه و بسیار جالب شبکه هم همین موضوع است.در این مطلب این موضوع را آموزش میدهیم.

برای این کار به چه چیز نیاز داریم؟ اول از همه به دو کامپیوتر نیازمندیم.ترجیحا اگر دارای سیستم عامل یکسان باشند کار سریعتر و عیب یابی راحت تر انجام میشود،هرچند الزامی نیست.بعد از آن به یک رسانه برای اتصال این دو نیازمندیم،در این آموزش از کابل اترنت cat5e استفاده میکنیم.استفاده از کابل های دیگر مانند cat4 یا cat6 در این حالت خاص که کامپیوترها به هم نزدیک هستند هیچ فرقی ندارد،استفاده از cat5e صرفا به دلیل دم دست بودن این کابل و ارزان تر بودن و موجود بودن در بازار است.
قبل از اینکه بخواهیم با کامپیوترها کاری انجام بدهیم باید کابل موردنظر آماده شود.باید دوسر کابل سوکت زده شود.از سوکت RJ-45 ویژه اترنت استفاده میشود.احتمالا با روش ها و کلاس های سوکت زنی در دوره های +network آشنا شده اید،اما اینجا نیز به اختصار توضیح میدهیم.دو روش اصلی برای سوکت زنی وجود دارد : ایجاد کابل Straight through (یا مستقیم که گاهی Straight thru هم نوشته میشود) و ایجاد کابل Crossover (یا کراس).کابل مستقیم برای اتصال کامپیوتر به انواع وسایل شبکه مانند سوییچ یا روتر(و به طور کامل تر اینکه برای اتصال دو دستگاه نا هم سان)استفاده میشود.کابل کراس برای اتصال دو کامپیوتر به هم استفاده میشود(دو دستگاه هم سان مثل تو سوییچ یا دو کامپیوتر یا ... ).دلیل این موضوع اینست که کارت شبکه هایی که روی کامپیوترهای شخصی استفاده میشود ارسال و دریافت را از پین های خاصی انجام میدهد،برای اینکه کامپیوتر مقابل بتواند دریافت را انجام دهد باید به پین ارسال کامپیوتر اول متصل شود.اما در دستگاه هایی مانند سوییچ یا روتر،این کار به صورت هوشمند و اتوماتیک انجام میشود.
اینجا تفاوت کابل مستقیم و کراس را مشاهده میکنید.
میتوانید به طور خلاصه این نکته را مد نظر داشته باشید : ۱ با ۳ و ۲ با ۵ جابجا میشوند.
البته لازم به ذکر است که کارت شبکه های امروزی بسیار هوشمندتر هستند و در موارد متعددی میتوان با کابل مستقیم نیز اتصال دو کامپیوتر را انجام داد.

بعد از آماده شدن کابل و زدن سوکت ها،میتوان دوکامپیوتر را با کابل به هم متصل کرد.حال باید کامپیوترها نیز آماده شوند.برای این کار باید هردو سیستم در یک بازه‌ی IP که معمولا کلاس C است آدرس دهی شده و Workgroup یکسان داشته باشند.برای تنظیم WorkGroup به صورت زیر عمل میکنیم.خیلی از مواقع برای شما هم پیش اومده که لازم داشتید دو کامپیوتر رو به هم وصل کنید.شاید حتی فقط بخواهید تجربه‌ی این کار را بدست بیاورید.یکی از آموزش های پایه و بسیار جالب شبکه هم همین موضوع است.در این مطلب این موضوع را آموزش میدهیم.

برای این کار به چه چیز نیاز داریم؟ اول از همه به دو کامپیوتر نیازمندیم.ترجیحا اگر دارای سیستم عامل یکسان باشند کار سریعتر و عیب یابی راحت تر انجام میشود،هرچند الزامی نیست.بعد از آن به یک رسانه برای اتصال این دو نیازمندیم،در این آموزش از کابل اترنت cat5e استفاده میکنیم.استفاده از کابل های دیگر مانند cat4 یا cat6 در این حالت خاص که کامپیوترها به هم نزدیک هستند هیچ فرقی ندارد،استفاده از cat5e صرفا به دلیل دم دست بودن این کابل و ارزان تر بودن و موجود بودن در بازار است.
قبل از اینکه بخواهیم با کامپیوترها کاری انجام بدهیم باید کابل موردنظر آماده شود.باید دوسر کابل سوکت زده شود.از سوکت RJ-45 ویژه اترنت استفاده میشود.احتمالا با روش ها و کلاس های سوکت زنی در دوره های +network آشنا شده اید،اما اینجا نیز به اختصار توضیح میدهیم.دو روش اصلی برای سوکت زنی وجود دارد : ایجاد کابل Straight through (یا مستقیم که گاهی Straight thru هم نوشته میشود) و ایجاد کابل Crossover (یا کراس).کابل مستقیم برای اتصال کامپیوتر به انواع وسایل شبکه مانند سوییچ یا روتر استفاده میشود.کابل کراس برای اتصال دو کامپیوتر به هم استفاده میشود.دلیل این موضوع اینست که کارت شبکه هایی که روی کامپیوترهای شخصی استفاده میشود ارسال و دریافت را از پین های خاصی انجام میدهد،برای اینکه کامپیوتر مقابل بتواند دریافت را انجام دهد باید به پین ارسال کامپیوتر اول متصل شود.اما در دستگاه هایی مانند سوییچ یا روتر،این کار به صورت هوشمند و اتوماتیک انجام میشود.
اینجا تفاوت کابل مستقیم و کراس را مشاهده میکنید.

میتوانید به طور خلاصه این نکته را مد نظر داشته باشید : ۱ با ۳ و ۲ با ۵ جابجا میشوند.
لازم به ذکر است که دستگاه و کارت شبکه های امروزی به صورت خود کار کانال های send و receive را تشخصی داده و نیازی نیست که حتما کابل straight یا cross استفاده کنید ...

بعد از آماده شدن کابل و زدن سوکت ها،میتوان دوکامپیوتر را با کابل به هم متصل کرد.حال باید کامپیوترها نیز آماده شوند.برای این کار باید هردو سیستم در یک بازه‌ی IP که معمولا کلاس C است آدرس دهی شده و Workgroup یکسان داشته باشند.برای تنظیم WorkGroup به صورت زیر عمل میکنیم.

در ویندوز 7 :
روی My Computer کلیک راست کنید و Propertise را انتخاب کنید.
در صفحه ای که باز میشود خلاصه ای از مشخصات سیستم را میبینید.اما ما با قسمت زیر کار داریم :
همانطور که مشخص است این قسمت به نام،دامنه و Workgroup سیستم مربوط است.برای تغییر این موارد از Change Settings استفاده میکنیم.با کلیک بر روی آن پنجره زیر باز میشود :(البته برای مواردی که هدف ما از شبکه کردن دو کامپیوتر انجام بازی های کامپیوتری و مواردی از این قبیل است نیازی به workgroup کردن نداریم )
مهم ترین بخشی که در این آموزش با آن سروکار داریم Workgroup است.هردو سیستم باید
Workgroup یکسانی داشته باشند.با کلیک بر روی Change میتوانید آنرا تغییر دهیم.
برای قسمت workgroup یک اسم مشترک در نظر گرفته و تایید می کنیم

تنظیمات workgroup برای windows xp :

در ویندوز XP این تنظیمات اندکی متفاوت است :
عمده ترین تفاوت را در شکل بالا میبینید.برای تغییر Workgroup باید تب Computer Name را انتخاب کنیم و سپس گزینه change را انتخاب کرده و نام workgroup مورد نظر را در هر دو سیستم به این صورت وارد می کنیم .

حال که Workgroup هردو کامپیوتر را یکسان کردیم،به مرحله‌ی IP دهی میرسیم.
IP سیستم اول را 192.168.1.1 و IP سیستم دوم را 192.168.1.2 انتخاب میکنیم.البته الزامی به انتخاب دقیقا همین آدرس ها ندارید.(اما توجه داشته باشید که باید IP هایی که وارد می کنید اصطلاحا در یک range باشند)

در ویندوز XP :
از منوی Start ،بخش Control Panel گزینه‌ی Network Connections را انتخاب میکنیم.لیستی از تمام کانکشن ها موجود است.اگر کامپیوتر به هیچ شبکه‌ی دیگری (و مودم) متصل نباشد از بخش LAN مورد Local Area Connection را انتخاب میکنیم.کلیک راست کرده و Propertise را انتخاب میکنیم.مانند تصویر زیر و سپس در صفحه ای که باز میشود از آیتم های موجود Internet Protocol را انتخاب کرده و روی Propertise کلیک میکنیم.
سپس در پنجره‌ی جدید با انتخاب Use Following IP Address آی پی انتخابی خود را وارد میکنیم.Subnet Mask خودبخود انتخاب میشود،اگر IP را طوری انتخاب کرده اید که نیاز به تغییر دارید،تغییر دهید.

با زدن دکمه OK تنظیمات ثبت شده و سیستم آماده است.فراموش نکنید که برای هردو کامپیوتر تنظیمات را انجام دهید.
در ویندوز 7 نحوه تنظیم کمی متفاوت است.از قسمت Notification Area روی قسمت شبکه کلیک کنید و Open Network and Sharing Center را انتخاب کنید.در وسط صفحه سمت چپ چنین بخشی را مشاهده میکنید.روی Local Area Connection کلیک کنید.

پنجره ای مانند شکل زیر باز میشود.روی Propertise کلیک کنید.
از گزینه های مختلف،گزینه ی Internet Protocol Version 4 را انتخاب کنید و روی Propertise کلیک کنید.
در پنجره‌ی جدید با انتخاب Use Following IP Address آی پی انتخابی خود را وارد میکنیم.Subnet Mask خودبخود انتخاب میشود،اگر IP را طوری انتخاب کرده اید که Subnet Mask نیاز به تغییر دارد،تغییر دهید.
با انتخاب OK تنظیمات انجام شده و سیستم آماده است.
در این شرایط باید دو کامپیوتر به یکدیگر متصل شده باشند.از کجا مطمئن باشیم که به هم متصلند؟ اول از همه از آیکون اتصال در Notification Area متوجه این موضوع میشویم.در مرحله بعد میتوان از دستور PING استفاده کرد.وارد محیط Command Prompt شوید(از طریق run دستور cmd را اجرا کنید) سپس دستور را به این صورت اجرا کنید.فرض کنید از سیستم اول میخواهیم به سیستم دوم پینگ کنیم :

ping 192.168.1.2
نتیجه باید به صورت زیر باشد.در غیراین صورت اشکالی در اتصال دو سیستم وجود دارد.

Pinging 192.168.1.1 with 32 bytes of data:
Reply from 192.168.1.2: bytes=32 time<1ms TTL=128
Reply from 192.168.1.2: bytes=32 time<1ms TTL=128
Reply from 192.168.1.2: bytes=32 time<1ms TTL=128
Reply from 192.168.1.2: bytes=32 time<1ms TTL=128

Ping statistics for 192.168.1.2:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss)
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

تذکر مهم : قبل از وارد کردن دستور ping هرگونه فایروال (چه خودتان نصب کرده اید و چه فایروال ویندوز) را غیرفعال کنید،در غیر اینصورت ممکن است دستور پینگ جواب درستی ندهد.

خلاصه و چکیده مطالب :

1.ابتدا باید کامپیوتر ها را با استفاده از کابل و یا به صورت وایرلس از طریق شبکه ad hoc و یا یک مودم وایرلس بهم متصل کرد (شبکه ad hoc و استفاده از یک مودم برای اتصال به صورت بی سیم جداگانه درس داده خواهند شد)
2.بعد از اتصال کامپیوتر ها یا لپ تاپ ها بهم باید به آن ها IP هایی در یک range بدهیم ، مثلا آدرس زیر را در نظر بگیرید ، متغیر x می تواند اعداد 1 تا 254 را به خود اختصاص بدهند ، مثلا اگر کامپیوتر اول آدرس 192.168.1.1 را به خود اختصاص دهد کامپیوتر دوم برای اینکه بتواند با اولی ارتباط بر قرار کند باید آدرسی از 192.168.1.2 تا 192.168.1.254 انتخاب کند

3.برای اینکه بتوانید به راحتی از sharing و تبادل فایل استفاده کنید می توانید سیستم ها رو در یک workgroup قرار دهید

سوالات خودتون در مورد شبکه کردن دو یا چند کامپیوتر را می توانید در همین تاپیک مطرح فرمایید

نکات:

*درصورتی که به مودم متصل نبودن کامپیوتر هامون ، به صورت دستی IP می دیم

دلیلش این هست که اغلب مودم ها ADSL سرویس DHCP روشون فعال هست و خودشون به صورت خودکار به کلاینت ها IP می دن

در این صورت دیگه نیازی نیست به صورت دستی IP بدید ،

*IPv4 با IPv6 تفاوتای زیادی دارن ، IPv6 نسل جدید IP ها هست که 128 بیتی هستن (IPv4 32bit ی بودن) و تفاوتای زیاد دیگه از لحاظ ساختاری و نه عملکردی ...

منبع: iran-eng.com

/ 5 نظر / 806 بازدید
زینب

سلام ممنون بخاطر مطالب مفیدتون موفق باشید.

حسینی

با سلام ما در محلی کار میکنیم که 2 کامپیوتر داریم که هر دو به اینترنت وصل میباشیم.من با روتربرد و همکارم با usb wifi به نت وایرلس محل که بصورت pppoe میباشد وصل میباشیم.ما میخواهیم که توسط شبکه به هم وصل شیم و پرینترهامون وفایل هامونو share کنیم همچنین کامپیوتر همکارم نیز توسط روتربرد اتاق من که مدل rb751u میباشد به نت وصل شود.در ضمن هر دو کامپیوتر کارت شبکه دارند و کابل رابط نیز موجود میباشد. ممنون میشوم اگر به ما کمک کنید. با تشکر از زحماتتون

عارف

سلام،من یه pc و یه لبتاپ دارم،میخواستم این دو تا رو به وسیله مودم adsl (d-link dsl-2730u) به هم وصل کنم.کامپیوترم توسط کابل به مودم وصله.برای استفاده از اینترنت لبتاپم،به صورت وایرلس به مودم وصل میشم.برای این که شبکه درست کنم،کابلی که از پشت کیس کامپیوترم به مودم adsl وصل بود رو درآوردم و به لپتابم وصل کردم.بعدش تمامی مراحلی که گفتید رو انجام دادم و تونستم فایل ها رو به اشتراک بزارم اما به هدف اصلیم‏‏(‏بازی تحت شبکه lan به خصوص سری بازی های need for speed) نرسیدم.البته با این کار کامپیوترم اینترنتش قطع میشه و فقط لپتابم اینترنت داره.میخواستم بدونم میتونم کابل پشت کیسو دوباره به مودم وصل کنم و برم یه کابل دیگه بخرم و از لپتابم به مودم وصل کنم تا هم هر دو اینترنت داشته باشن و هم شبکه برای انجام بازی داشته باشن.در ضمن ویندوز هردوتاشون سونه.آیا برای انجام بازی روش دیگری هم وجود داره؟لطفا اگه جوابتون رو به طور کامل برام ایمیل کنید ممنون میشم.با تشکر

sina

سلام می خواستم یه شبکه local با حدود 12 تا user راه اندازی کنم و می خوام که شبکه ام یه admin داشته باشه و میدونم که باید از یه windows server و ساختن یه domain استفاده کنم. تقریباً با تنظیمات نرم افزاریش آشنایی دارم(mcitp) ولی مشکلم الان با نحوه اتصال host ها از طریق روتری که دارم هست. اگه لطف کنید و بگید که چجوری باید تنظیمات روتر و نحوه اتصال کابل ها رو انجام بدم ممنون میشم مرسی

داریوش

سلام دوست عزیز من و دوستم همسایه هستیم. و هرکدوم برا خودمون یه مودم وایرلس داریم. مودم وایرلس من از طریق کابل لن به پی سی وصل شده و برا دوستم هم همینطور. چطور میتونیم پی سی منو دوستم رو به صورت وایرلس ( با استفاده از مودم ها ) با هم شبکه کنیم ؟ مرسی.